Ndryshimi mes inspektimeve të "Henry Kissinger"

20 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|Henry Kissinger '''Dr.Henry Alfred Kissinger''' lindi më 27 Maj 1923 në FürthGjermanisë.Është diplomat dhe politikan me ...)
 
 
Kissinger ka dhënë mbështetjen bombardimit të [[Kamboxhia|Kamboxhias]] gjatë viteve 1969-1970.Për kontributet e mëdha për zgjidhjen e problemit të [[Vietnami|Vietnamit]] , në vitin 1973 Kissingerit ishte dhënë [[Çmimi Nobel]] për Paqe . Në vitin 1979 e kontriboi fillimin e marrëdhënieve midis [[Egjipti|Egjiptit]] dhe [[Izraeli|Izraelit]] me metodën e ashtuquajtur "Shuffle Diplomacy".<ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger</ref>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
===Referencat==
107

edits