Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

855 bytes added ,  10 vjet më parë
(Faqe e re: thumb|Ajatollah Homeini '''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht:سید روح‌الله خمینی Shtator 1902 - 3 Qershor 198...)
 
 
==Jeta në Mërgim==
 
Një kohë të shkurtër mbeti në [[Bursa]] në [[Turqi]].Më vonë kaloi në qytetin e shenjtë thë shiitëve në [[Nexhef]] të [[Iraku|Irakut]].Thirrjet për rrëzimin e Shahut dhe krijimin e një shteti Islamik vazdhoi nga [[Iraku]].Me rritjen e pakënaqësisë ndaj Shahut në mes të viteve të 70'ta në[[Irani|Iran]] filloi të rritej influenca e Homeinit. Me kërkesën e [[Sadam Husein|Saddam Huseinit]] që të largohej nga [[Iraku]], më 6 Tetor 1978 shkoi në [[Franca|Francë]] në [[Paris]].Atje filloi një propogandë për rrëzimin e Shahut dhe për krijimin e një shteti Islamik. Mesazhet e Homeinit arriti në një masë të madhe në [[Irani|Iran]]. Me rritjen e protestave dhe grevave, pakënaqësia në [[Irani|Iran]] u shpërnda në tërë vendin.Duke e parë situatën Shahu Pehlevi më 16 Janar 1979 u largua nga [[Irani]]
 
==Revulucioni Islamik i Iranit==
107

edits