Dallime mes rishikimeve të "Ruhollah Homeini"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht:سید روح‌الله خمینی Shtator 1902 - 3 Qershor 1989), lideri shpirtëror i [[Revulucioni Islamik i Iranit|Revulucionit Islamik i Iranit]].Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike.Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].
 
 
 
==Rinia==
 
Babai i Humeinit vdiq kur Homeini ishte vetëm 5 mujor.Në moshën 15 vjeqare vdiqën edhe nëna dhe halla e tij që e kishin kujdesur për Homeinin dhe Homeini më ishte e vetmuar.U edukua në shkolla të ndryshme Islamike, dhe në vitin 1992 u vendos në qytetin e [[Kum|Kum'it]].Në vitin 1930 në shenjë përkujtimi për vendlindjen e tij, e mori mbiemrin Homeini <ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>.Në vitin 1929 [[Betul Sakafi]] u martua me Homeinin.Kur u martua Humeini kishte 27 vjet ndërsa [[Sakafi Humeini]] 11 vjet.Kishin shtatë fëmijë, prej tyre dy vdiqën. <ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>
 
 
 
Me pretendimin e pastërtisë së [[Islami|Islamit]], me qëndrim kundër perëndimorëve, me qëndrimin kundër Pehleviut ai fillo të fitonte simpatizuez në [[Irani|Iran]].Në vitin 1950 e mori titullin [[Ajatollah]], dhe në fillim të viteve 60'ta e mori titullin e "Ajatollahut të Madhë" dhe arriti në pikën kulmore të Hierarkisë Shiite në [[Irani|Iran]].
Homeini u arrestua në vitin 1963 për shkak të qëndrimit të tij opozitar për qështjen e reformës tokësore të Shah'ut, ku parashihej të konfiskohen pronat e Organizatave Fetare, dhe për drejtat shtesë të grave. Pas arrestimit të tij filluan lëvizjet anti-shtetërore.Homeini mbeti një vit në burgim,dhe më pastaj u shpërngul në mërgim më 4 Nëntor 1964. <ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>
 
 
 
 
Një kohë të shkurtër mbeti në [[Bursa]] në [[Turqi]].Më vonë kaloi në qytetin e shenjtë thë shiitëve në [[Nexhef]] të [[Iraku|Irakut]].Thirrjet për rrëzimin e Shahut dhe krijimin e një shteti Islamik vazdhoi nga [[Iraku]].Me rritjen e pakënaqësisë ndaj Shahut në mes të viteve të 70'ta në[[Irani|Iran]] filloi të rritej influenca e Homeinit. Me kërkesën e [[Sadam Husein|Saddam Huseinit]] që të largohej nga [[Iraku]], më 6 Tetor 1978 shkoi në [[Franca|Francë]] në [[Paris]].Atje filloi një propogandë për rrëzimin e Shahut dhe për krijimin e një shteti Islamik. Mesazhet e Homeinit arriti në një masë të madhe në [[Irani|Iran]]. Me rritjen e protestave dhe grevave, pakënaqësia në [[Irani|Iran]] u shpërnda në tërë vendin.Duke e parë situatën Shahu Pehlevi më 16 Janar 1979 u largua nga [[Irani]]
 
 
 
==Revulucioni Islamik i Iranit==
107

edits