Ndryshimi mes inspektimeve të "Peruja"

336 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sco:Peru)
{{KUTIAPeru}}
 
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori|Ekuadorin]] dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili|Brazilin]], në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[Kili|Kilin]], dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
''Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.''
 
 
107

edits