Dallime mes rishikimeve të "Aristokracia"

3 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Aristokracia''' ([[Gjuha greke|gr.]] : në kuptimin Sundimi i më të mirëve) formë e sistemit shtetërorështetëror e ngritur dhe kontrolluar nga një grupëgrup ei njerëzve ([[Paria]]) të dalluaradalluar me të drejta të veçanta nga shtresat e gjëra të shoqërisë. Për dallim nga [[Monarkia]] (Mbretëria) dhe [[Demokracia]] në shtetet aristrokratearistrokratike pushteti legjistativ dhe juridik mbahetështëduarduart e njerëzve me emër, zakonisht nga pasanikët.
 
[[Category:Sisteme shtetërore]]