Dallime mes rishikimeve të "Kameramani"

No change in size ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: sr:Камерман; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: sr:Камерман; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Man operating professional camera on tripod.jpg|thumb|200px|Kameramani]]
 
'''Kameramani''' (ose '''kamermani''') është personi i cili është i specializuar në përdorimin e [[kamera]]s gjat xhirimit të [[film]]ave. Profesioni i kameramanit është një profesion në vete dhe shum i njohur në botën e fimit.
{{film-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Film]]
 
[[bs:Snimatelj]]
[[ru:Кинооператор]]
[[sh:Direktor fotografije]]
[[sr:СниматељКамерман]]
[[sv:Filmfotograf]]
[[uk:Кінооператор]]