Dallime mes rishikimeve të "Softuer kompjuterik"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: ne:सफ्टवेयर)
No edit summary
[[Skeda:OpenOffice.org Writer.png|thumb|300px|[[OpenOffice.org]] Writer]]
'''Software''' ([[sqt.]] '''Softueri''' / '''Softveri''' / [{{IPA|ˈsɒftweə(ɹ)}}]) emërohenquhet bashkësia e programeve kompjuterike dhegjithëdhënat pjesëte përbërësetjera që përmbajnë instruksione që i thonë kopmjuterit se çfarë duhet([[Hardware]])bëjë. ,Gjithashtu ështëmund pjesë jothemi fizikese softueri ei referohet një [[kompjuteri]]apo më shumë programeve kompjtuerike ose/dhe të njëdhënave subjektit teknik,ruajtura në memorien e kompjuterit për arsyepaktëncaktuara. përmbanProgramet njësoftuerike [[mikroprocesor]]kryjenë funksionin e programit ose duke i dhënë instruksione të drejtëpërdrejta harduerit të kompjuterit ose duke shërbyer si input për programe të tjera.
 
== '''[[Software]]''' ==
Termi softuer ka lindur si kontrasit i termit të vjetër harduer (që do të thotë pajisje fizike). Ndryshe nga harueri, softueri nuk mund të preket ose të shikohet.
 
== '''[[SoftwareSoftuer]]''' ==
Programet ndahen në disa grupe, sipas rëndësisë e funksionit:
 
18

edits