Dallime mes rishikimeve të "Ishujt Falkland"

3.259 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
== Historia ==
'''{{Artikulli kryesor|Historia e Ishujve Falkland}}'''
 
===Zbulimi i Ishujve Malvinas===
 
Ishujt Malvinas janë problemet themelore ndërmjetë [[Britania e Madhe|Britanisë të Madhe]] dhe [[Argjentina|Argjentinës]], dhe për këtë arsye egzistojnë konflikte për historinë të këtyre ishujve.
Anglezët pretendojnë që [[John Davis]] e ka zbuluar këto ishuj në vitin 1592, ndërsa Argjentinasit pretendojnë që ishujt e kanë zbuluar Spanjollët [[Esteban Gomez]], dhe [[Duarte Barbosa]].Krahas këtyre konflikteve ndërmjet Anglezëve dhe Argjentinasve, është e qartë që Spanjollët janë vendosur të parët në ishujtë<ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Falkland_Adalar%C4%B1</ref>.Anglezët për herë të parë u vendosën në Ishujt Malvinas në vitin 1675, dhe u ballafaquan me rezistencën e Spanjollëve deri në vitin 1771 kur u pushtuan ishujt nga Anglezët.Në vitin 1774 Anglezët u larguan nga ishujt, dhe Spanjollët sërish u vendosën në ishujt.Në vitin 1829 Spanjollët e lëshuan ishujt në një qeveri të kryesuar nga [[Lois Vernet]], dhe popullit Argjentinas.Qeveria e [[Lois Vernet|Lois Vernetit]] në vitin 1831 konfiskuan anijet Amerikës të cilat e kishin tejkaluar kufirin detar të ishujve.[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'ja]] dhanë përgjigje duke dërguar luftëanijet <ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Falkland_Adalar%C4%B1</ref>.Në vitin 1833 një grup eksplorues Anglez gjatë ekspeditës në ishujt Falkland, u hasën me rezistencën e Argjentinasve, dhe Anglezët e zhdukën të gjithë popullin Argjentinas, dhe në këto ishuj prap u vendosën Anglezët.
Konflikti mes [[Argjentina|Argjentinës]] dhe [[Britania e Madhe|Britanisë të Madhe]] vazhdoi me pretendime të të dyja palëve për zotërimin e ishujve, por me anë të marrëveshjeve të ndryshme është ikur nga konflikti i armatosur.
 
Më 2 Maj një nëndetëse Angleze me një veprim jo-humane e fundosi luftëanijen Argjentinase që ishte larg nga fushë beteja rreth 350 kilometra, ku 350 marinsë vdiqën <ref>http://tr.wikipedia.org/wiki/Falkland_Adalar%C4%B1</ref>.Shumë insistime për ndërmjetësimin në marrëdhëniet e këtyre shteteve nuk sollën zgjidhje.Më 15 Maj Anglezët sulmuan një aeroport në Falkland, dhe në 29 Maj e pushtuan Ghose Freen'in në Falklandin Lindor.Në fund ushtria Argjentinase u dorëzua. Si fajtor kryesor i luftës mes këtyre dy shteteve u akuzua Kryetari i [[Argjentina|Argjentinës]] Galtieri dhe për një kohë të shkurtër u arrestua, ndërsa në [[Anglia|Angli]] Qeveria e [[Margaret Thatcher|Thatcherit]] fitoi prestigj para zgjedhjeve.
 
 
 
== Gjeografia ==
'''{{Artikulli kryesor|Gjeografia e Ishujve Falkland}}'''
 
Falklandi ka një Sipërfaqe prej 12.173 km2.Ishujt e Falklandit gjenden në Jug të [[Oqeani Atlantik|Oqeanit Atlantik]].
Relievi i Falklandit është kryesisht malor.Pika më e lartë e Falklandit Perëndimor Pika e Adam'it, dhe Pika më e lartë e Falklandit Lindor Pika e Viskrone yanë në lartësi të barabartë (705 m). Bregdeti është zakonisht shkëmbor. Klima e Falkland'it është e ftohët dhe me klimën e lagësht të Oqeanit.Nxehtësia mesatare vjetore është 10 °C.
 
 
 
== Demografia ==
 
Falklandi ka një popullsi prej 3.140 banorë. Grupet themelore etnike janë :
 
*Falklandezët 61.3%
*Anglezët 29.0%
*Spanjollët 2.6%
*Japonezët 0.6%
*Kilian dhe të tjerë 6.5%
 
 
== Burime të dhënash ==
107

edits