Dallime mes rishikimeve të "Maqedonët e sotëm"

rvv
(rvv)
[[Figura:Flag of Macedonia.svg|100px|thumb|right|Flamuri i Sllavo-Maqedonëve]]
'''Sllavo-Maqedonët''' ('''Македонци''' ose '''Славомакедонци''') janë një kombësi në [[Ballkani|Ballkanin]]. Flasin [[gjuha Sllavo-Maqedone|gjuhan Sllavo-Maqedone]] dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedone|Kishës Ortodokse Maqedone]]. Rrojnë në [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë]]. Popullata e tyre është afërsisht 1.7 milion.
 
{{cung}}
209

edits