Dallime mes rishikimeve të "Laosi"

1.427 bytes added ,  11 vjet më parë
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Historia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Historia]]'''''
 
Mëmëdheu i popullit të Laosit që kanë emigruar në [[Indokina|Indokinë]] është [[Kina]]. Nuk ka të dhëna konkrete për historinë e Laos'it para shekullit XIV. Mbretëria e parë e Laosit është formuar në mes të shekullit XIV. Në vitin 1453 [[Fraya Fa Ngum]], formoi mbretërinë e [[Lanxang]] që nënkupton (Me Miliona Elefant).Në fund të shekullit XVI kjo mbretëri u bë pjesë e [[Komonvelti|Komonveltit]].
 
Me shfaqjen e Luftës Civile kjo mbretëri u nda në shtet mbretërie dhe Principatën e Sampasak'ut.Në vitin 1893 u nënshkrua marrëveshja ku Laosi hyri nën koloninë [[Franca|Franceze]].
Në vitin 1942 Japonezët pushtuan rrethin e lumit [[Mekong]].Me humbjen e [[Japonia|Japonisë]] në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], në Maj 1946 Laos'i shpalli pavarësinë.[[Franca]] insistoi të ndalonte këtë por nuk pati sukses.Në vitin 1953 [[Franca]] dhe [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]] njohën pavarësinë e Laosit. Ndërsa në muajin Korrik të vitit 1962 në Konferencën Ndërkombëtare të Gjenevës pavarësinë e Laosit njohën të gjitha shtetet e botës. Në vitin 1963 filluan probleme në shtet.Kjo vazdhoi deri në krijimin e '''Republikës Popullore Demokratike e Laosit''' nga [[Potent-Lao]] në vitin 1975. Laosi ende qeveriset me [[Komunizmi|Komunizëm]], dhe pas kalimit në këtë lloj të qeverisjes, zgjedjket e para janë bërë në Mars 1989.
 
== Politika ==
107

edits