Dallime mes rishikimeve të "Laosi"

487 bytes added ,  11 vjet më parë
== Gjeografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Gjeografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Gjeografia]]'''''
 
[[Skeda:Mekong.jpg|thumb|Lumi Mekong]]
 
Laosi ka një sipërfaqe prej 236,800 km2.Laosi është shtet që nuk ka dalje në det.Fqinjët e Laosit janë [[Birmania]], [[Kamboxhia]], [[Kina]], [[Tailanda]] dhe [[Vietnami]]. Klima është Musonët Tropikal.
Pjesa më e madhe e sipërfaqes së Laosit janë Malor dhe Pyllor.Në Lindje gjendet maja e lartë 2700m Anmamite Cordillera, ku kjo mal e përbën kufirin me [[Vietnami|Vietnamin]].
Lumi kryesor në Laos është [[Lumi Mekong]].
 
== Ekonomia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Ekonomia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Ekonomia]]'''''
107

edits