Dallime mes rishikimeve të "Laosi"

54 bytes added ,  11 vjet më parë
: '''''Artikulli kryesor : [[Demografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Demografia]]'''''
 
Popullsia e Laosit është 4.409.000 banorë, me një dendësi prej 16 banorë/km2. <ref>http://www.turkcebilgi.com/laos/ansiklopedi</ref>.Gjysma e popullsisë së Laosit ka origjinë të ''Lao'', ku ka ngjashmëri gjuhësore dhe etnike me popullin Tailandez.Popullsia në rrethin e Lumit Mekong veqohet nga mënyra të ndryshme të jetesës, dhe përbën 15% të popullsisë.Rreth 10% të popullsisë ka origjinë të njejtë me popujt Meo dhe Man që jetojnë në [[Kina|Kinën]] Jugore.
[[Budizmi]] është feja zyrtare e Laosit.Një religjion tjetër [[Phi]] është e përhapur në rajone primitive.
Pjesa e madhe e popullsisë së Laosit jeton nëpër fshatra.Qyteti më i madh I Laosit dhe poashtu edhe kryqyteti i saj Vientiane ka një popullsi rret 150.000 banorë.
107

edits