Dallime mes rishikimeve të "Siria"

1.206 bytes added ,  11 vjet më parë
== Demografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Demografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Demografia]]'''''
 
 
Siria ka një popullsi rreth 18,448,752 banorë, me një dendësi prej 100 banorë/km2.Rritja e popullsisë është 3.5%. Sirianët janë grup njerëzish që janë formuar nga imigrimet nga [[Arabia Saudite]],[[Azia]], [[Evropa]].
89% i popullsisë janë Arab, 6% Kurdët, 3% Armenët, dhe pjesa tjetër Turqit, Çerkezët etj.
Gjuha zyrtare e Sirisë është [[Arabishtja]]. Flitet edhe Turqishtja, Kurdishtja, Gjuha Armene, Gjuha Çerkeze.
 
Shumica e popullsisë i takon fesë [[Islami|Islame]].Një pjesë e vogël janë [[Krishterimi|Krishter]].Këto krishterët janë zakonisht [[Kisha Katolike Romake|Katolik]], [[Kisha Ortodokse|Ortodoks]], Ortodoks Sirian, [[Monofist]], [[Protestant]], etj.<ref>http://www.turkcebilgi.com/suriye/ansiklopedi</ref>
Shumica e muslimanëve janë Sunnitë, por ka edhe [[Alevitë]], [[Shiizmi|Shiitë]] dhe Jezidi. Jeziditë Adhurojnë Iblisin.<ref>http://www.turkcebilgi.com/suriye/ansiklopedi</ref>
Gjysma e popullsisë dinë të lexojnë e shkruajnë. Rreth 60% i popullsisë rinore shkon në shkollë.
Qyteti më i madh dhe më i zhvilluar është kryeqyteti [[Damasku]], qytetet tjera të rëndësishëm janë [[Halepi]], [[Humusi]], [[Hama]] dhe [[Lazkije]].
 
== Kultura ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Kultura e Shteteve - {{PAGENAME}}|Kultura]]'''''
107

edits