Dallime mes rishikimeve të "August Ferdinand Möbius"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: ro:August Ferdinand Möbius)
No edit summary
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:August Ferdinand Möbius.png|thumb|August Ferdinand Möbius (1790–1868)]]
'''August Ferdinand Möbius''' ([[17 nëntor,]] [[1790]][[26 shtator,]] [[1868]]) ishte një [[matematika]]n dhe astronom teorik nga [[Gjermania]].
 
Ka qenë profesor i Universitetit të [[Leipzig]]ut dhe drejtor i observatorit të këtij universiteti. Në botimet e tij mbi astronominë ai parashtroi në mënyrë matematike jo të komplikuar, mekaninkënmekanikën qiellore. Ai njihet si matematikani që ndimoindihmoi në avancimin e [[Gjeometria projektive|gjeometrisë projektive]] dhe [[Topologjia|topologjisë]]. Ai prezantoi rripin e Möbiusit, i cili ka një faqe dhe një përftuese. Kjo figurë mund të përftohet duke rrotulluar një drejtkëndësh ABCD rreth brinjës BC dhe duke bërë që kulmi A të përputhet me C, ndërsa B me D.
 
Möbius u lind në [[Schulpforta]], dhe nga ana e së ëmës ishte i lidhur me reformatorin e kishës [[Martin Luter]]. Mësuesit e tij ishin [[Carl Friedrich Gauss]] dhe [[Johann Pfaff]]. Möbius vdiq në [[Leipzig]] në [[1868]] moshën 77vjeçare77 vjeçare.
 
== Puna ==