Dallime mes rishikimeve të "Bristol"

188 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
'''Bristol''' [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të [[Anglia|Anglisë]], shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në [[2002]]) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në [[Mbretëria e Bashkuar|Mbretërinë e Bashkuar]] sipas numrit të banorëve.
 
== Qytete partnere ==border
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of Germany}}.svg|20px|border]] [[Hannover]] (Gjermani)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of Georgia}}.svg|20px|border]] [[Tiflis]] (Gjeorgjia)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of Mozambique}}.svg|20px|border]] [[Beira (Mosambik)|Beira]] (Mozambikas)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of France}}.svg|20px|border]] [[Bordeaux]] (France)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of Portugal}}.svg|20px|border]] [[Porto]] (Portugali)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of Nicaragua}}.svg|20px|border]] [[Puerto Morazán]] (Nikaragua)
* {{flagicon|[[Skeda:Flag of the People's Republic of China}}.svg|20px|border]] [[Guangzhou]] (Kina)
 
== Literaturë ==
 
* Aughton, Peter: ''Bristol: a people's history,'' Lancaster: Carnegie 2000, ISBN 1-85936-067-X
* Götz, Thomas: ''Stadt und Sound. Das Beispiel Bristol''. Lit-Verlag, Berlin/Münster 2006, ISBN 3-8258-9700-1