Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 91.187.103.60 (diskutimet) në versionin e fundit nga Redf0x.)
No edit summary
|}}
 
'''Filipi II i MaqedoniseMaqedonisë''' jetoi vitet 382-336 para krishtitKrishtit. Ai ishte mbret Grek i MaqedoniseMaqedonisë nga 359-336 para krishtitKrishtit. Ishte babai i AleksandritAleksandërit te madh dhe Filipit te III.
 
== Jeta ==
Filipi lindi ne Pelle kryeqytetin e MaqedoniseMaqedonisë. Ai ishte djali i Amyntasit III dhe Euridikes. Ne rinineNë rininë e tij ai u cuaçua ne Tebe si peng sepse ne ateatë kohekohë Teba ishte qytet-shteti me i fuqishemfuqishëm i GreqiseGreqisë. Kjo periudhe zgjati 3 vjet (368-365 para krishtitKrishtit). Gjate kohesGjatë qekohës që ndenje atje ai morri nja edukim ushtarak dhe dimplomatikdiplomatik nga Epaminonda. Ne 364 para krishtitKrishtit ai u rikthye ne Maqedoni. Vdekja e vellezervevëllezërve te vet Aleksandrit II dhe Perdikas III i kishte hapur rruge perpër ne fron te cilin e morri ne 359 para krishtitKrishtit.
 
Filipi lindi ne Pelle kryeqytetin e Maqedonise. Ai ishte djali i Amyntasit III dhe Euridikes. Ne rinine e tij ai u cua ne Tebe si peng sepse ne ate kohe Teba ishte qytet-shteti me i fuqishem i Greqise. Kjo periudhe zgjati 3 vjet (368-365 para krishtit). Gjate kohes qe ndenje atje ai morri nja edukim ushtarak dhe dimplomatik nga Epaminonda. Ne 364 para krishtit ai u rikthye ne Maqedoni. Vdekja e vellezerve te vet Aleksandrit II dhe Perdikas III i kishte hapur rruge per ne fron te cilin e morri ne 359 para krishtit.
 
Aftesite ushtarake te cilat i zoteronte Filipi i sollen atij shume suksese ne fillim. Megjithate atij i duhej te rregullonte nje situate e cila ishte perkeqesuar jashte mase prej disfates kunder Ilireve ku kishte gjetur vdekjen edhe Perdika III. Paionasit dhe Thraket kishin pushtuar lindjen e vendit ndersa Athinasit kercenonin ne jug. Duke perdorur diplomacine si arriti ti largonte Paionasit dhe Thraket ma ane te shumave premtuese qe do tu japte. Pas kesaj arriti ta shkaterronte ushtrine athinase prej 3000 hopliteve (359P.K). Tashme i lire prej kundershtareve ai u perpoq te forconte pozitat e tij ne vend dhe sidomos ushtrine. Risia e tij me e rendesishme ishte te perdorte kembesorine te armatosur me sarissa, nje shtize jashtezakonisht e gjate me te cilen u formua "Falanga Maqedonase".