Dallime mes rishikimeve të "Nepali"

1.745 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ia:Nepal)
No edit summary
{{KUTIANepali}}
 
'''Nepali''', emri zyrtar '''Mbretëria e Nepalit''' është shtet që shtrihet në [[Azia e Mesme|Azinë e Mesme]] në mes të [[India|Indisë]] dhe [[Kina|Kinës]].Në territoret e Nepalit gjendet pika më e lartë e botës - [[Mount Everest]] (8848m). Nepali veten e promovon si i vetmi Mbretëri Hindu në botë<ref>http://www.turkcebilgi.com/nepal/ansiklopedi</ref>. [[Katmandu]] është Kryeqyteti i Nepalit.
 
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Historia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Historia]]'''''
 
 
Në bazë të hulumtimeve, historia e Nepalit fillon në shekullin e IV pas erës sonë, me formimin e principatave Indiane në vend.Deri në shekullin XVIII këta principata të vogla kanë vazdhuar jetesën e tyre.Në vitin 1769 për herë të parë Principata e Gurkave mori nën kontroll tokat e Nepalit.
Në luftërat e viteve 1814-1816 Anglezët e mposhtën Gurkat.Dhe kështu deri në vitin 1846 familjet rrënjësore filluan të luftojnë për Nepalin.Në këtë kohë familja Rana ishte më i dalluar, dhe mposhti familjet tjera.Nepali deri në vitin 1951 ishte nën sundimin e familjes Rana.Në këtë vit Mbreti Tribhubana Bir Bihram që rrjedhte nga familja e Shahut, mori nën kontroll qeverinë e vendit.Më vonë u shpall Monarkia nga Mesruti, dhe pas vdekjes së Mesrutit në krye erdhi djali i tij Mahendra, dhe bëri ndyrshime të mëdha në vend.Në vitin 1962 u shpall Kushtetuta e Re.Me vdekjen e Mahendras, në krye erdhi djali i tij Bir Bihram Shah'u ku u bë Mbreti i Madh. Deri në vitin 1980 në Nepal mbizotëronte protestat.Më 2 Maj 1980 në Nepal u organizua referendum ku shteti kaloi në një sistem shtetëror pa partiak.Në vitin 1990 Mbreti Bir Bihram Shah bëri ndryshime në politikat e tyre.Më 19 Prill Nepali krijoi një qeveri të pavarur ku zgjodh kryetar Krishna Prasat Bhattanai.
 
 
 
== Politika ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Sistemi shtetror - {{PAGENAME}}|Sistemi shtetror]]'''''
107

edits