Dallime mes rishikimeve të "Nepali"

458 bytes added ,  11 vjet më parë
No edit summary
== Politika ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Sistemi shtetror - {{PAGENAME}}|Sistemi shtetror]]'''''
 
Nepali administrohet me Monarki Kushtetues.Mbreti është edhe kryetari i vendit edhe kryetari i qeverisë.Me kushtetutën e vitit 1962, Mbreti dhe Këshilli i Ministrave ka në dorë Pushtetin Ekzekutiv.Kryetari dhe Këshilli i Ministrave zgjidhet nga Këshilli Nacional Panchayat.Pas vitit 1991 Nepali kaloi në sistem shumë partiak.Nepali ndahet në 14 Krahina dhe 75 komuna.Po ashtu është anëtarë e [[Organizata e Kombeve të Bashkuara|OKB'së]].
 
== Njësit administrative ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Njësit administrative - {{PAGENAME}}|Njësit administrative]]'''''
107

edits