Dallime mes rishikimeve të "Hugo Çavez"

96 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sco:Hugo Chávez)
[[Skeda:HugoChavez1824.jpeg|thumb|Hugo Chavez]]
 
'''Hugo Rafael Chávez Frías''' (lind. [[28 Korrik]] [[1954]]), është kryetari i [[Venezuela|Venezuelës]].
 
Në zgjedhjet e vitit [[1998]] me 56 % të votave totale është zgjedhur kryetar. Me vendimet radikale politike ka krijuar një alternativë kundër [[Neo-Liberalizmit]]. Gjatë administrimit gjashtëvjetor të tij në çdo zgjedhje ka përfituar më shumë vota. Sipas Chavez'it zgjidhja e problemeve themelore të [[Venezuela|Venezuelës]], varfëria, injoranca, puna, dhe të drejtat e gruas nuk do të mund të përfundonin me sistemin e [[Kapitalizmi|Kapitalizmit]], dhe kërkon revulucion. Vetëm me anë të [[Socializmi|Socializmit]] [[Venezuela]] do të arrinte një sistem më të drejtë, më paqësor, më barabartë ishte mendimi i Chavez'it. Me qëndrimin armiqësor kundër [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'së]] ka krijuar marëdhënie të ngushta me armiqtë të SHBA'së, si [[Kuba|Kuba]], [[Irani|Irani]], [[Korea Veriore|Korea Veriore]], [[Rusia|Rusia]], [[Siria|Siria]].
 
Me grushtet është rrëzuar nga posti i tij,por kjo zgjati vetëm 48 orë, pasi që Barrios'ët bërën protesta kundër grushtetasve, dhe arriti prap të fitojë postin e tij.
 
Venezuela është prodhuesi i pestë i naftës në botë<ref>http://www.venezueladayanisma.org/</ref>. Eksporton 3.,2 milion gallongalon naftë në ditë, ku 1.,5 milion gallongalon eksportohet "[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'së]].
 
Ka përdorur shprehjen "Gomar" për ish-Presidentin amerikan [[George W. Bush|George W. Bush]]. <ref>http://video.google.com/videoplay?docid=-3392652783578267863#</ref>
 
'''"Zotëri Bush ju jeni një Gomar, këtë do të them edhe me anglishtën e mi të dobët - Mr. Bush, you are a donkey!"'''
 
Ka përdorur shprehjen "Gomar" për ish-Presidentin amerikan [[George W. Bush|George W. Bush]]. <ref>http://video.google.com/videoplay?docid=-3392652783578267863#</ref>
 
'''"Zotëri Bush ju jeni një Gomar, këtë do të them edhe me anglishtënanglishten e mi të dobët - Mr. Bush, you are a donkey !"'''
 
Chavez kundër qëndrimin kundër SHBA'së ka vërtetuar me vizitën në [[Irani|Iran]] në vitin 2006.
 
Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2006 ka fituar të drejtën të udhëheqë vendin deri në vitin 2012.
 
 
=== Referencat ===
{{ref}}
 
[[Kategoria:Kryetarë]]
[[Kategoria:Lindje 1954]]
[[Kategoria:Venezuelë]]
 
[[an:Hugo Chávez]]