Dallime mes rishikimeve të "Siria"

11 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: sco:Serrie; cosmetic changes
v (roboti shtoj: sco:Serrie; cosmetic changes)
: '''''Artikulli kryesor : [[Gjeografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Gjeografia]]'''''
 
Siria ka një sipërfaqe prej 185,180 km2.Siria ndodhet në Lindje të [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]].Në Veri kufizohet me [[Turqia|Turqinë]], në Lindje me [[Iraku|Irakun]]n, në Jug me [[Jordania|Jordaninë]] dhe [[Izraeli|Izraelin]]n.1/3 e tokave të Sirisë janë shkretëtira.Siria mund të ndahet në tri pjesë: Bregdeti i Sirisë, zonat malore, dhe Shkretëtira e Sirisë.
 
Në zonat bregdetare klima është e lagësht dhe me nxehtësi të larta gjatë stinës së verës.Në dimër shpesh herë paraqiten mjegullat, dhe ka rreshje shiu.
Në zonat malore, sasia e rreshjeve vjetore arrin në 1000mm.Klima në Gusht është afërsisht 38 °C.
 
[[Eufrati]] është lumi më i madhë i Sirisë.Lumenjtë tjera janë [[Berada]] dhe [[Oronto]]. Nuk ka liqen të mëdha, por ka pak liqene të vogla,
Ekonomia e Sirisë bazohet në Bujqësi.40% të tokave të Sirisë janë pjellore.Mungesa e Pyjeve, Gjelbrimeve bën këtë shtet jo të zhvilluar ekonomikisht.Produktet themelore bujqësore janë: Gruri, Misri, Perime, Pemë, Panxharsheqeri, Pambku.
Industria e Sirisë krahas Bujqësisë është më e zhvilluar dha ka kontribute në ekonominë e Sirisë.Në mes të shteteve Arabe, Siria e zë vendin e dytë sa i përket përparimit të Industrisë (Egjipti është i pari). Degët themelore të Industrisë janë: Pëlhura prej pambuku dhe mëndafshi, çimento, mobilieria, industria e naftës, tekstili, sheqeri etj.<ref>http://www.turkcebilgi.com/suriye/ansiklopedi</ref>
Siria ka Minerale të Fosfatit. Burimet e naftës janë të kufizuar. Importimi më së shumti bëhet nga [[Irak|Iraku]]u, [[Italia]], [[Gjermani|Gjermania]]a, [[Francë|Franca]]. Eksportimi është sa gjysma e importimit, zakonisht produktet eksportohen në [[Itali]] dhe [[Rumani]]. Në vitet e fundit tregtia e jashtme e Sirisë ishte kah shtetet komuniste. Nga lista e Importimit dhe Eksportimit u futën edhe shtetet si [[Kuba]] dhe [[Kina]], gjithashtu edhe me shtete si [[Turqia]], [[Japonia]].<ref>http://www.turkcebilgi.com/suriye/ansiklopedi</ref>
Siria zakonisht eksporton: Naftë, produkte të tekstilit, kafshë, produkte të kafshëve. Ndërsa importon: Makina, material ndërtimor, metale, materiale kimike etj.
Në sektorin e Transportit, Siria është shumë e zhvilluar.Pothuajse i gjithë Siria është e mbushur me rrugë automobilistike. Në linjat hekurudhore në mes [[Siria|Sirisë]], [[Turqia|Turqisë]], [[Jordania|Jordanisë]] dhe [[Iraku|Irakut]]t, Siria zë një vend qendror<ref>http://www.turkcebilgi.com/suriye/ansiklopedi</ref>. Limanet Lazkije dhe Tortus janë limane që e bartin barrën e transportit detar. Sistemi për rrugët ajrore është e vendosur mirë. Siria me transportin dhe komunikacionin e zhvilluar, ka të ardhura edhe në sektorin e hotelierisë dhe turizmit.
 
== Demografia ==
----
 
== Referencat ==
{{ref}}
 
[[sah:Сирия]]
[[scn:Siria]]
[[sco:Serrie]]
[[se:Syria]]
[[sh:Sirija]]