Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

264 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: os:Каппадоки; cosmetic changes)
'''Kapadokia''' (Kapadokya në gjuhën turke, greke Καππαδοκία) është një rajon në Evropën Qendrore Anadoll në Turqi. Zona, )e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri dhe Kirsehir. Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi UNESCO World Heritage Site në 1985 [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960. Qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
është një rajon në Evropën Qendrore Anadoll në Turqi.
Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri dhe Kirsehir.
Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf
kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia,
vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi
UNESCO World Heritage Site në 1985 [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë
një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu
[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960.
qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
 
== LiteraturLiteraturë ==
* Neslihan Asutay-Fleissig: ''Templonanlagen in den Höhlenkirchen Kappadokiens''. Frankfurt am Main 1996. ISBN 3-631-49656-7
* Roberto Bixio (Hrsg.): ''Cappadocia – le città sotterranee.'' Rom 2002. ISBN 88-240-3523-X
* Susanne Oberheu, Michael Wadenpohl: ''Kappadokien: Ein Reiseführer durch das Land der Feenkamine und Felsenburgen.'' Books on Demand GmbH, Norderstedt 2007, ISBN 978-3833480867, [http://kappadokien-reisefuehrer.com/ Buchinfos]
 
== FilmFilma ==
* ''Göreme: Zuhause in den Höhlen.'' Dokumentation, 45 min,. Film von Andus Emge & Shahid Sheikh, SWF III Baden-Baden, Länder-Menschen Abenteuer, 1991
* ''Wunderwelt der Türkei - Eine Reise durch Kappadokien.'' Dokumentation, 45 Min., ein Film von Ingeborg Koch-Haag, Produktion: [[Saarländischer Rundfunk]], Erstsendung: 24. Oktober 2007, [http://www.sr-online.de/fernsehen/482/ Inhaltsangabe] des SR
 
== SieheShih auchedhe ==
* [[Höhlenarchitektur in Kappadokien]]
 
* [http://www.kircheninkappadokien.com Bilder von Höhlenkirchen in Kappadokien]
 
== EinzelnachweiseReferenca ==
<references/>
 
 
{{Coordinate |NS=38/40/14/N |EW=34/50/21/E |type=landmark |region=TR}}
 
[[Kategorie:Weltkulturerbe (Asien und Ozeanien)]]
[[Kategorie:Weltkulturerbe in der Türkei]]
[[Kategorie:Weltnaturerbe (Asien und Ozeanien)]]
[[Kategorie:Kappadokien|Kappadokien]]
[[Kategorie:Region in Europa]]
[[Kategorie:Region in Asien]]
[[Kategorie:Region in der Türkei]]
 
{{Link FA|es}}
 
[[Kategoria:Turqi]]
 
[[af:Kappadosië]]