Dallime mes rishikimeve të "Martin Luther King"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: rm:Martin Luther King)
No edit summary
}}
 
'''Martin Luther King, Jr.''' ([[15 janar]] [[1929]] - [[4 prill]] [[1968]]) ishte një [[amerikan]] [[Prift protestant|klerik]], aktivist dhe lider i shquar i [[Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)|Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane]].
 
Trashëgimia e tij kryesor ishte për të siguruar përparimin në [[Të drejtat civile dhe politike|të drejtat civile]] në [[Shtetet e Bashkuara]], dhe ai është bërë një ikonë të drejtave të njeriut : King njihet si një martir nga dy kishave të krishtera <ref name = MARTYR>The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the [[Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America)]], and [[Calendar of Saints (Lutheran)]]. (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.</ref> .
 
Një ministër baptist, King u bë një veprimtar i të drejtave civile në fillim të karrierës së tij <ref>Lischer, Richard. (2001). [http://books.google.com/books?id=xFt5f9MsuMoC&pg=PP14&dq=martin+luther+king+sermon&client=firefox-a#PPA3,M1 ''The Preacher King,'' p. 3.] </ref>. Ai drejtoi [[Montgomery Bus Boycott]] më 1955 dhe ndihmoj themelimin e [[Southern Christian Leadership Conference]] më 1957, ku shërbeu si president i parë.
'''Martin Luther King, Jr.''' (15 janar 1929 - 4 prill 1968) ishte një [[amerikan]] [[Prift protestant|klerik]], aktivist dhe lider i shquar i [[Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)|Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane]].
Trashëgimia e tij kryesor ishte për të siguruar përparimin në [[Të drejtat civile dhe politike|të drejtat civile]] në [[Shtetet e Bashkuara]], dhe ai është bërë një ikonë të drejtave të njeriut: King njihet si një martir nga dy kishave të krishtera <ref name = MARTYR>The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the [[Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America)]], and [[Calendar of Saints (Lutheran)]]. (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.</ref> .
Një ministër baptist, King u bë një veprimtar i të drejtave civile në fillim të karrierës së tij <ref>Lischer, Richard. (2001). [http://books.google.com/books?id=xFt5f9MsuMoC&pg=PP14&dq=martin+luther+king+sermon&client=firefox-a#PPA3,M1 ''The Preacher King,'' p. 3.] </ref>. Ai drejtoi [[Montgomery Bus Boycott]] më 1955 dhe ndihmoj themelimin e [[Southern Christian Leadership Conference]] më 1957, ku shërbeu si president i parë.
 
== Jeta në rini ==
Martin Luther King, Jr., lindi më [[15 Janar]], [[1929]], në [[Atlanta]], [[Georgia]]. Ai ishte biri i [[Martin Luther King, Sr.]] dhe [[Alberta Williams King]] <ref>{{cite book|title=All Deliberate Speed: Reflections on the First Half Century of Brown v. Board of Education|publisher=W.W. Norton & Company|pages=138|last=Ogletree|first=Charles J.|isbn=0393058972|year=2004}}</ref>. Babai i King ka lindur në "Michael King" dhe Martin Luther King, Jr., u emërua fillimisht "Michael King, Jr.,", derisa familja udhëtoi në Evropë në 1934 dhe vizitoi Gjermanin. Babai i tij i ndryshoj për dy emrat e tyre për nder të liderit [[gjerman]] protestant [[Martin Luther]] <ref>{{cite book|title=Martin Luther King, Jr.|last=Ling|first=Peter J.|pages=11|publisher=Routledge|year=2002|isbn=0415216648}}</ref>. Ai kishte një motër më të vjetër, [[Christine King Farris|Willie Christine King]], dhe një vëlla më të vogël, [[Alfred Daniel Williams King]] <ref>{{cite book|last=King, Jr.|first=Martin Luther|coauthors=Clayborne Carson; Peter Holloran; Ralph Luker; Penny A. Russell|title=The papers of Martin Luther King, Jr.|publisher=University of California Press|year=1992|isbn=0520079507|pages=76}}</ref>.
 
King u martua me [[Coretta Scott King|Coretta Scott]], në 18 Qershor, 1953, në lëndinë të shtëpisë e prindërve të saj në qytetin e vet të [[Heiberger]], [[Alabama]] <ref>{{cite web|url=http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/1509338/Coretta-Scott-King.html |title=Coretta Scott King|publisher=Daily Telegraph|accessdate=2008-09-08}}</ref>.
Martin Luther King, Jr., lindi më [[15 Janar]], 1929, në [[Atlanta]], [[Georgia]]. Ai ishte biri i [[Martin Luther King, Sr.]] dhe [[Alberta Williams King]] <ref>{{cite book|title=All Deliberate Speed: Reflections on the First Half Century of Brown v. Board of Education|publisher=W.W. Norton & Company|pages=138|last=Ogletree|first=Charles J.|isbn=0393058972|year=2004}}</ref>. Babai i King ka lindur në "Michael King" dhe Martin Luther King, Jr., u emërua fillimisht "Michael King, Jr.," derisa familja udhëtoi në Evropë në 1934 dhe vizitoi Gjermanin. Babai i tij i ndryshoj për dy emrat e tyre për nder të liderit [[gjerman]] protestant [[Martin Luther]] <ref>{{cite book|title=Martin Luther King, Jr.|last=Ling|first=Peter J.|pages=11|publisher=Routledge|year=2002|isbn=0415216648}}</ref>. Ai kishte një motër më të vjetër, [[Christine King Farris|Willie Christine King]], dhe një vëlla më të vogël, [[Alfred Daniel Williams King]] <ref>{{cite book|last=King, Jr.|first=Martin Luther|coauthors=Clayborne Carson; Peter Holloran; Ralph Luker; Penny A. Russell|title=The papers of Martin Luther King, Jr.|publisher=University of California Press|year=1992|isbn=0520079507|pages=76}}</ref>.
 
King u martua me [[Coretta Scott King|Coretta Scott]], në 18 Qershor, 1953, në lëndinë të shtëpisë e prindërve të saj në qytetin e vet të [[Heiberger]], [[Alabama]] <ref>{{cite web|url=http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/1509338/Coretta-Scott-King.html |title=Coretta Scott King|publisher=Daily Telegraph|accessdate=2008-09-08}}</ref>.
King dhe Scott kishin katër fëmij; [[Yolanda King]], [[Martin Luther King III]], [[Dexter Scott King]], and [[Bernice King]] <ref name=fam>{{cite book|title=King Came Preaching: The Pulpit Power of Dr. Martin Luther King, Jr.|pages=35|last=Warren|first=Mervyn A.|isbn=0830826580|year=2001|publisher=InterVarsity Press}}</ref>.
 
King u bë pastor i [[Dexter Avenue Baptist Church]] në [[Montgomery, Alabama]] kur ai ishte 25 vjeç në 1954 <ref>{{cite book|last=Fuller|first=Linda K.|pages=314|publisher=Greenwood Publishing Group|year=2004|isbn=0275972704|title=National Days/National Ways: Historical, Political, And Religious Celebrations around the World}}</ref>.
 
== Edukimi ==
 
== Bibliografia ==
* ''Stride toward freedom; the Montgomery story'' (1958)
* ''The Measure of a Man'' (1959)
* ''Strength to Love'' (1963)
* ''Why We Can't Wait'' (1964)
* ''Where do we go from here: Chaos or community?'' (1967)
* ''The Trumpet of Conscience'' (1968)
* ''A Testament of Hope : The Essential Writings and Speeches of Martin Luther King, Jr.'' (1986)
* ''The Autobiography of Martin Luther King, Jr.'' (1998), ed. Clayborne Carson
 
== Burimi ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.thekingcenter.org/Default.aspx The King Center]
*[http://www.auctr.edu/mlkcollection/ "Martin Luther King Jr. Collection"], Morehouse College, RWWL
* [http://www.timeauctr.comedu/time/photoessays/2006/martin_luther_kingmlkcollection/ Photo Essay: "The Last Days of Martin Luther King, Jr. Collection"], ''Time''Morehouse College, RWWL
* [http://www.kinginstitutetime.infocom/time/photoessays/2006/martin_luther_king/ Photo Essay: "The Last Days of Martin Luther King, Jr. Papers Project"], ''Time''
* [http://www.mlkonlinekinginstitute.info The Martin Luther King, Jr.net/ MLKPapers onlineProject]
* [http://www.mlkonline.net/ MLK online]
*[http://www.cceia.org/resources/articles_papers_reports/4960.html Martin Luther King Jr., "A New Sense of Direction (1968)"]
* [http://seattletimeswww.nwsourcecceia.comorg/mlkresources/articles_papers_reports/4960.html "Martin Luther King Jr."], ''The"A SeattleNew Times''Sense of Direction (1968)"]
* [http://wwwseattletimes.writespiritnwsource.netcom/inspirational_talksmlk/political/martin_luther_king_talks/ Speeches of "Martin Luther King Jr."], ''The Seattle Times''
* [http://www.epwritespirit.tcnet/mlkinspirational_talks/political/martin_luther_king_talks/ 1956Speeches Comicof Book: ''Martin Luther King and the Montgomery Story'']
* [http://www.georgiaencyclopediaep.orgtc/ngemlk/Article.jsp?id=h-1009&sug=y Kirk,1956 JohnComic A.,Book: "''Martin Luther King, Jr."],and ''Newthe GeorgiaMontgomery EncyclopediaStory'']
* [http://www.encyclopediaofalabamageorgiaencyclopedia.org/facenge/Article.jsp?id=h-14261009&sug=y Kirk, John A., "Martin Luther King, Jr."], ''EncyclopediaNew ofGeorgia AlabamaEncyclopedia''
* [http://mlk-kpp01.stanford.edu/index.php/encyclopedia/encyclopedia_contents "Martin Luther King, Jr. and the Global Freedom Struggle"], online encyclopedia, chronology and document library, The Martin Luther King, Jr. Research and Education Institute, Stanford University.
* [http://www.pbs.org/wgbh/amex/mlk/sfeature/sf_video_pop_02_tr_qry.html "Interview with Dr. Kenneth Clark"], PBS
*[http://www.encyclopediaofalabama.org/face/Article.jsp?id=h-1426 "Martin Luther King, Jr."], ''Encyclopedia of Alabama''
* [http://www.encyclopediaofalabama.org/face/Article.jsp?id=h-1426 "Martin Luther King, Jr."], ''Encyclopedia of Alabama''
* [http://www.life.com/image/first/in-gallery/34872/mlk-before-he-won-the-nobel Martin Luther King Jr.: Peacemaker] - a slideshow by [[Life magazine|''Life'' magazine]]
 
=== Video dhe audio materiale ===
* [http://saidatsouthern.com/martin-luther-king-mp3/ Audio from April 1961 King, "The Church on the Frontier of Racial Tensions" - speech at Southern Seminary]
* [http://www.democracynow.org/2010/1/18/dr_martin_luther_king_jr_1929 Dr. Martin Luther King, Jr., 1929-1968] - one hour documentary report by ''[[Democracy Now!]]''
* [http://www.mlkonline.net/sounds.html Audio recordings of King speeches including "I Have a Dream"]
* [http://www.dalnet.lib.mi.us/king/ Martin Luther King, Jr. Historic Speeches and Interviews]
* [http://www.mlkonline.net/video.html Video of speeches - "I Have a Dream" and "I've Been to the mountaintop"]
* [http://www.mlkonline.net/music.html "I Have a Dream" Hiphop song sampling]
* [http://www.archive.org/movies/movies-details-db.php?collection=open_mind&amp;collectionid=openmind_ep727 The New Negro], King interviewed by [[J. Waites Waring]]
* [http://www.mlkonline.net/video-i-have-a-dream-speech.html "I Have a Dream" speech video]
* [http://www.americanrhetoric.com/speeches/mlkatimetobreaksilence.htm "Beyond Vietnam" speech text and audio]
* [http://www.youtube.com/watch?v=TAYITODNvlM YouTube clip of "How Long? Not Long!" speech]
* [http://www.youtube.com/watch?v=o0FiCxZKuv8&feature=related YouTube clip of "Mountaintop" speech]
* [http://mlk-kpp01.stanford.edu/index.php/encyclopedia/multimedia_contents King Institute Encyclopedia multimedia]
 
[[Kategoria:Aktivistë]]
===Video dhe audio materiale===
[[Kategoria:Çmimi Nobel për Paqe]]
*[http://saidatsouthern.com/martin-luther-king-mp3/ Audio from April 1961 King, "The Church on the Frontier of Racial Tensions" - speech at Southern Seminary]
[[Kategoria:Lindje 1929]]
*[http://www.democracynow.org/2010/1/18/dr_martin_luther_king_jr_1929 Dr. Martin Luther King, Jr., 1929-1968] - one hour documentary report by ''[[Democracy Now!]]''
[[Kategoria:Politikanë amerikanë]]
*[http://www.mlkonline.net/sounds.html Audio recordings of King speeches including "I Have a Dream"]
[[Kategoria:vdekje 1968]]
*[http://www.dalnet.lib.mi.us/king/ Martin Luther King, Jr. Historic Speeches and Interviews]
*[http://www.mlkonline.net/video.html Video of speeches - "I Have a Dream" and "I've Been to the mountaintop"]
*[http://www.mlkonline.net/music.html "I Have a Dream" Hiphop song sampling]
*[http://www.archive.org/movies/movies-details-db.php?collection=open_mind&amp;collectionid=openmind_ep727 The New Negro], King interviewed by [[J. Waites Waring]]
*[http://www.mlkonline.net/video-i-have-a-dream-speech.html "I Have a Dream" speech video]
*[http://www.americanrhetoric.com/speeches/mlkatimetobreaksilence.htm "Beyond Vietnam" speech text and audio]
*[http://www.youtube.com/watch?v=TAYITODNvlM YouTube clip of "How Long? Not Long!" speech]
*[http://www.youtube.com/watch?v=o0FiCxZKuv8&feature=related YouTube clip of "Mountaintop" speech]
*[http://mlk-kpp01.stanford.edu/index.php/encyclopedia/multimedia_contents King Institute Encyclopedia multimedia]
 
[[af:Martin Luther King Jr.]]