Dallime mes rishikimeve të "Ishujt Solomon"

2.012 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: az:Süleyman adaları)
{{KUTIAIshujt Solomon}}
 
'''Ishujt Solomon''' shtrihet në Jug të [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Paqësor]] dhe në Lindje të Papua Guinesë së Re. Përbëhet mbi 990 ishuj. Sipërfaqja totale e këtyre ishujve është 28.000 km2.Ishujt Solomon është anëtarë e [[Komonvelti|Komonveltit]].
[[Alvaro De Mendana]] ka zbuluar Ishujt Solomon në vitin 1568, dhe ka emërtuar '''Ishujt Solomon'''.Në vitin 1976 fitoi pavarsinë dhe Mbretëresha Elizabeta II u zgjodh si kryetare e shtetit.
 
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Historia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Historia]]'''''
 
Fillimi i Historisë së Ishujve Solomon supozohet të jenë kolonialistët e parë, që datojnë 30.000 vjet para erës së re.Në shekullin XIX misionarët të ndryshëm filluan të vizitojnë ishujt, dhe si pasojë u shfaqën probleme dhe masakrime. [[Anglia]] deklaroi që e kishte nën kontroll pjesën Jugore të Ishujve Solomon në vitin 1893.Misionarët e konvertuan shumicën e popullsisë në fejën [[Krishterizmi|Krishtere]] dhe u vendosën nëpër Ishujt.Në fillim të shekullit XX ndërmarrjet Angleze dhe Australiane filluan të kultivojnë Arrën e Kokosit, dhe kështu vazhdoi rritja e ekonomisë.
 
== Politika ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Sistemi shtetror - {{PAGENAME}}|Sistemi shtetror]]'''''
== Gjeografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Gjeografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Gjeografia]]'''''
 
Ishujt Solomon shtrihet në Jug të [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Paqësor]] me një sipërfaqe prej 28.450 km2.Vlen të theksohet se nuk kufizohet me ndonjë shtet tjetër, dhe për këtë arsye nuk ka vija kufitare tokësore, por gjatësia e bregdetit ësht 5.313 km.
 
Klima në këto ishujt janë Musonët Tropikal. Pika më e ulët e Ishujve është [[Oqeani Paqësor]] 0m, ndërsa pika më e lartë mali Makarakomburu 2.447 m.
 
Pasuritë natyrore të ishujve janë: Pyjet, Ari, Boksiti, Fosfati, Plumbi, Nikeli.
 
Me relievin malor Ishujt solomon janë edhe nën kërcënimin e shpërthimeve vullkanike. Katastrofa e Tsunamit të vitit 2004 ka prekur edhe Ishujt Solomon.
 
== Ekonomia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Ekonomia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Ekonomia]]'''''
 
Ishujt Solomon, është shtet e pazvhilluar, ku peshkataria është dega kryesore e ekonomisë. Arra e Kokosit dhe Vaji i Hurmës janë produktet që eksportohen më së shumti. Pasuritë nëntokësore të Ishujve Solomon janë: Plumbi, Nikeli, Ari etj.
 
 
== Demografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Demografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Demografia]]'''''
107

edits