Dallime mes rishikimeve të "Radio teleskopi"

v
roboti ndryshoj: ar:مقراب راديوي; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ar:مقراب راديوي; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Radiotelescope Effelsberg 01.JPG|thumb|250px|Radioteleskopi më i madh i Evropës, me gjerësi 100m. Efelsberg, Gjermani.]]
[[imageSkeda:parkes.arp.750pix.jpg|thumb|right|250px|Radio Teleskopi 64 metërsh në Vëzhguesin [[Parkes]], [[Australia|Australi]].]]
 
[[FiguraSkeda:USA.NM.VeryLargeArray.02.jpg|thumb|right|250px|Radio teleskopi është një prej veglave të ndryshme të përdorura nga astronomët.]]
'''Radioteleskopi''' është një aparat matës që përdoret në [[Radioastronomia|radioastronomi]], me ndihmën e të cilit mund të vëzhgohen [[Trupi qiellor|trupa qiellorë]], që rrezatojnë [[Vala elektromagnetike|valë elektromagnetike]] në zonën [[Spektri|spektrale]] të [[Radiovala|radiovalëve]]. Radioteleskopët zakonisht janë [[antena]] të lugëta e të drejtueshme që mund të përdoren veçmas apo në grupe.
 
Ne dallim me [[teleskopi]]n e "rendomte", i cili prodhon imazhe te dukshme [[drita|drite]], nje '''radio teleskop''' "shikon" vale radiore (rrezatuese) te leshuara nga burime radiore.
 
Radioteleskopi me i njohur, qe eshte edhe me i madhi , gjendet ne [[Arecibo]], ne [[Porto Riko]], me gjeresi prej 305 metrash. Radioteleskopi me i madh evropian, qe eshte edhe me i madhi i ndertuar nga nje antene e vetme e drejtueshme, gjendet ne [[Efelsber]], te [[Gjermania|Gjermanise]], dhe ka nje diameter prej 100 metrash.
== Historia ==
==Llojet==
== Teknika ==
==Shiko edhe==
* [[Teleskopi]]
* [[SETI]]
* [[Radioastronomia]]
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Astronomi]]
 
[[ar:مقراب كاشوفيراديوي]]
[[bg:Радиотелескоп]]
[[bn:বেতার দূরবীক্ষণ যন্ত্র]]