Ndryshimi mes inspektimeve të "Uellsi"

34 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: sc:Galles; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mn:Уэльс)
v (roboti shtoj: sc:Galles; cosmetic changes)
'''Uellsi''' është një nga katër shtetet të cilat së bashku formojnë [[BM|Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]]. Gjindet në pjesën perëndimore të [[BM|Britanisë]] kontinentale, me [[Anglia|Anglinë]] në lindje kurse në perëndim [[Deti Irlandez|Detin Irlandez]] dhe [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në perëndim. Uellsi ka një popullatë të vlerësuar prej tre milion dhe është shtet bilingual, me [[Gjuha Angleze|Anglishten]], e cila flitet nga shumica dhe [[Gjuha Uellsishte|Uellsishten]], gjuha vendase.
 
Tradicionalisht vend [[Kelt]], një identitet i veçantë Uellsh shfaqet në shekullin e 15-të, pas largimit të Romakëve nga [[BM|Britania]].<ref name="Welshorigions">[[John Davies (historian)|Davies, John]], A History of Wales, Penguin, 1994, ''Welsh Origins'' pg 54, ISBN 0-14-01-4581014581-8</ref> Pushtimi i Eduardit në shekullin e 13-të solli shekuj të sundimit anglez, dhe Uellsi eventualisht u aneksua në sistemin juridik anglez me formimin e "Akteve Juridike në Uells 1535-1524", duke krijuar identitetin juridik i cili sot njihet me emrin [[Anglia dhe Uellsi]]. Politikat karakteristike Uellsiane u zhvilluan në shekullin e 19-të të cilat eventualisht çuan tek një juridik i transferuar dhe qeveri më [[1999]], me formimin e Parlamentit nacional Uellsian në [[Kardif]].
 
== Historia ==
{{kryesor|Historia e Uellsit}}
== Politika ==
{{kryesor|Sistemi shtetëror në Uells}}
== Njësitë administrative ==
{{kryesor|Njësitë administrative në Uells}}
== Gjeografia ==
{{kryesor|Gjeografia e Uellsit}}
== Ekonomia ==
{{kryesor|Ekonomia e Uellsit}}
== Demografia ==
{{kryesor|Demografia e Uellsit}}
== Kultura ==
{{kryesor|Kultura e Uellsit}}
:::[[Telekomunikacioni i Shteteve - {{PAGENAME}}|Telekomunikacioni]]
:::[[Turizmi i Shteteve - {{PAGENAME}}|Turizmi]]
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Britania e Madhe]]
== Burime të dhënadh ==
{{reflist}}
{{Britania e Madhe-Ad.-I}}
{{Stampa:VendeEvropa}}
 
[[CategoryKategoria:Uells]]
 
[[Kategoria:Britani e Madhe]]
[[Category:Uells]]
[[CategoryKategoria:BritaniShtete e MadheEvropë]]
[[Category:Shtete në Evropë]]
 
[[af:Wallis]]
[[roa-rup:Wales]]
[[ru:Уэльс]]
[[sc:Galles]]
[[scn:Galles]]
[[sco:Wales]]