Ndryshimi mes inspektimeve të "Tony Levin"

52 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: ka:ტონი ლევინი; cosmetic changes
v
v (roboti shtoj: ka:ტონი ლევინი; cosmetic changes)
| emri = Tony Levin
| pseudonim =
| foto = [[FiguraSkeda:TonyLevin.jpg|230px]]
| titulli =
| emri i vërtetë =
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|6|6|1946}}<br />{{flagicon|USA}} [[Boston]], [[Massachusetts]], [[Shtetet e Bahkuara]]
| vdekja =
| vite aktiv = {{M|1970}} — prezent
Levin ndihmoi në popullarizimin e instumenteve [[Chapman Stick]] dhe NS [[upright bass]]. Ai gjithashtu ka shpikur paisjen "funk fingers", e cila imiton zërin e telave të goditur me shtagat për bateri (dhe tingëllon ngjajshëm me teknikën slap and pop të basit).
 
== Diskografia ==
Tony Levin ka marrur pjesë në qindra albume si session muzicient apo si mysafir. Albumet në vijim janë ato në të cilat Levin është anëtar i plotë apo kompozitor.
 
* ''[[Spontaneous Combustion]]'' (2007) - [[Liquid Trio Experiment]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.tonylevin.com Faqja zyrtare e Tony Levin]
 
[[CategoryKategoria:Session muzikantë]]
[[CategoryKategoria:Muzikantë amerikanë]]
[[CategoryKategoria:Basistë]]
[[CategoryKategoria:Prog muzikantë]]
[[CategoryKategoria:Rock muzikantë]]
[[CategoryKategoria:Jazz muzikantë]]
[[CategoryKategoria:Avant-garde muzikantë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1946]]
 
[[ca:Tony Levin]]
[[it:Tony Levin]]
[[ja:トニー・レヴィン]]
[[ka:ტონი ლევინი]]
[[nl:Tony Levin]]
[[no:Tony Levin]]