Dallime mes rishikimeve të "Gjuha polake"

5 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
}}
 
'''Gjuha polake''' ('''polonishtja''' / polonisht: ''język polski'') është gjuha zyrtare e [[Poloni]]së. Nga gjuhët sllavike, gjuha polake është në vëndëvende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa [[Rusishtja|rusishtes]] dhe [[Ukrainas|ukrainas]]. Këjo Kjo gjuhë i përket grupit [[Indoevropiane|indo-evropian]], në gjuhët perëndimore sllavike.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Polake]]
[[Kategoria:Poloni]]
[[Kategoria:Gjuhët Indo-Evropiane|Polake]]
 
{{Link FA|ro}}