Dallime mes rishikimeve të "Mareja"

1 byte added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''Mareja''' ( lat. ''Arbutus unedo L.'') ose si i thon në krahina të ndryshme : kucumare, koçinare, mare (Durrës), marezë (Fier), është antare në grupi '''[[Arbutus]]'''. Kjo bimë është gjithmon e gjelbërt dhe lulëzon si tufë në një lartësi 3m ose si pemë me lartësi 5m.
Në muajt e vjeshtës qesin frutat, dhe arrin madhësin deri në 2,5cm. Frutet mund të hahen por nuk kanë shije për këtë edhe emri latin "unedo", çka d.m.th janë shumë të thapta.
571

edits