Ndryshimi mes inspektimeve të "Rudolf Eucken"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox shkrimtar | emri = Rudolf Christoph Eucken 20px | foto = 200px | titulli = | emri i lindjës = | ditëlindja...)
 
'''Rudolf Christoph Eucken''' ([[Aurich]], [[5 janar]] [[1846]] - [[Jena]], [[14 shtator]] [[1926]]), filozof [[Gjermani|gjerman]].
 
Ishte profesor në [[Basel]] dhe [[Jena|Jenë]]. E përtëriu idealizmin e [[Johann Gottlieb Fichte|Fichteov]]it. Ka menduar se [[kultura]] e sotme e prishë jetesën, sepse çdo fushë e tij, është e krijuar me pamje të ndryshme që nuk lidhen me një fotografi të jetesës. Kritikon sisteme të ndryshme të jetës, dhe krijon bindjen që jeta ka kuptim vetëm nëse je krijues aktiv. Ka marrë pjesë në lëvizje paqësore, ndërsa në vitin [[1908]] është fitues i [[CmimiÇmimi Nobel për Letërsi|CmimiÇmimi Nobel për Letërsi]].
 
== Veprat ==