Dallime mes rishikimeve të "Tretësirat"

83 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Tretesirat -kur nje substance e tretshme tretet ne tretes dhe asaj i zhduken thermijat ,ate dukuri e quajme tretje kurse perzirjen e fituar e quajme tretesire.Komponentet e tretesirave j...)
 
No edit summary
Tretesirat'''Tretësirat''' - kur njenjë substancesubstancë e tretshme tretet ne tretestretës dhe asaj i zhduken thermijat ,ate atë dukuri e quajmequajmë tretje kurse perzirjenpërzierjen e fituar e quajmequajmë tretesiretretësire.Komponentet Komponentët e tretesiravetretësirave janejanë dy :tretesi tretësi dhe substanca e tretshme.Llojet:t. e ngopura , t. e pangopur ,t. e sterngopur.
 
Llojet :
* tretësirë e ngopura,
* tretësirë e pangopur,
* tretësirë e stërngopur.
 
[[Kategoria:Kimi]]