Ndryshimi mes inspektimeve të "Antarktis"

83 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ba, cu, cv, kk largoj: ie; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ba, cu, cv, kk largoj: ie; cosmetic changes)
{| style="float:right" align="right" cellspacing="0" cellpadding="0"
|-
|[[FiguraSkeda:Karte_antarktis2.png|thumb|256px|Gjeografia dhe Infoemacione shkencore]]
|-
|[[FiguraSkeda:Antarctica Karte.png|thumb|256px|Harta e Antarktis]]
|}
'''Antarktis''', ''(nuk duhet ngatërruar me [[Oqeani Antarktik Jugor|Oqeanin Antarktik Jugor]])'', është zona e [[Poli Jugor|Polit Jugor]], e cila përfshin [[Toka|tokën]] dhe [[Deti|detin]] përreth tij.
 
Në qendër të kësaj zone gjendet [[kontinenti]] i [[Antarktiku|Antarktikut]]t, i quajtur ndryshe edhe [[Kontinenti Jugor]], por për të cilin në mënyrë jo korrekte përdoret emërtimi Antarktis.
 
Përkufizimi i Antarktis u bë në vitin 1820 nga shkencëtarë dhe detarë, kurse statusi politik i Antarktis u vendos më 1958 nga [[Traktati i Antarktis]]
{{Coor geo|80_59_S_49_13_E_type:landmark_region:AQ_scale:25000000|80° 59' S, 49° 13' O}}
 
== Shih edhe ==
* [[Antarktiku]]
 
{{cung}}
 
[[KategoriKategoria:Antarktis|!]]
[[KategoriKategoria:Gjeografi|{{PAGENAME}}]]
 
[[ba:Антарктика]]
[[be:Антарктыка]]
[[bg:Антарктика]]
[[cu:Антарктїка]]
[[cv:Антарктика]]
[[en:Antarctic]]
[[et:Antarktika]]
[[hy:Անտարկտիկա]]
[[ie:Antarctic]]
[[ja:南極]]
[[kk:Антарктика]]
[[mr:अंटार्क्टिक]]
[[no:Antarktis]]
139

edits