Dallime mes rishikimeve të "Indi (organ)"

739 bytes added ,  11 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 77.28.238.202 (diskutimet) në versionin e fundit nga Kristiani95.
v (U kthyen ndryshimet e 77.28.238.202 (diskutimet) në versionin e fundit nga Kristiani95.)
'''Indi''' është tërësia e qelizave që kanë strukturë të ngjashme dhe që kryejnë funksione të ngjashme, ose komplementare. Qelizat që krijojnë organizmin tonë janë katër llojesh: epiteliale, lidhore, muskulore dhe nervore.
 
== Indi epitelial ==
Fari i nenes tand
[[File:Simple columnar epithelium.jpg|thumb|right|Indi i thjeshtë epitelial]]
Indi epitelial është indi që formohet nga qeliza të organizuara në shtresa të cilat mbulojnë, sekretojnë dhe mbrojnë. Pjesët kryesore të tij janë:
 
*'''Qeliza epiteliale''' - Qeliza përbërëse e indit epitelial.
*'''Mikrovili''' - Zgjatim i membranës qelizore që rrit sipërfaqen e saj.
*'''Lamina bazale''' - Matricë jashtëqelizore që lidh qelizat e piteliale me indet pranë.
 
=== Shembuj të indit epitelial ===
Indi epitelial përfshin indet që formojnë mbulesën e të gjitha sipërfaqeve trupore, atyre që veshin boshllëqet e brendshme (membrana mukoze, endoteli dhe epiderma), si dhe indet e gjëndrave me funksione sekretore.
 
==Shih==