Dallime mes rishikimeve të "Sateliti natyror"

771 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.5.63 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xqbot.)
No edit summary
[[zh-classical:衛星]]
[[zh-yue:衞星]]
 
 
Satelitët artificialë
Nje satelit është një objekt që është vendosur në hapësirë nga njerëzit. Këto objekte quhen satelite artificialë për ti dalluar nga satelitet natyralë si puna e hënës.
Sateliti i parë Sputnik u lëshua nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1957. Që atehere janë lëshuar mijëra satelitë të tjerë rreth Tokës. Pak satelitë janë lëshuar drejt Hënës, Afërditës,Marsit,Jupiterit dhe Saturnit duke bërë që edhe këta të kenë satelitë artificialë.
Satelitët përdoren për disa qëllime. Shumica e tyre janë satelitë ushtarak për vëzhgime tokësore, satelitë komunikimi, satelitë navigimi, satelitët për parashikimet e motit dhe satelitë kërkimi. Stacione hapësinorë në orbita janë gjithashtu satelitë.
Anonymous user