Ndryshimi mes inspektimeve të "20 Dhjetor"

No change in size ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: hi:२० दिसम्बर)
 
== Ngjarje ==
* [[1924]] - [[Adolf Hitler]] është lruarliruar nga burgimi pas nji vitinjë vit, (ka kaqenëqenë i dënuar me 5 vite)
* [[1973]] - është varë kryeministri spanjol [[Louis Carrero Blanco]] në [[Madrid]]
* [[1989]] - trupat e [[SHBA]]-ve hyjnë në [[Panama]] për ta rrëzuar nga pushteti regjimin e [[Manuel Noriega]]
* [[1552]] - [[Katharina von Bora]], reformator gjerman dhe gruaja e [[Martin Luther|Martina Lutherit]]
* [[1937]] - [[Erich Ludendorff]], gjeneral gjerman në Luftën e Parë Botërore.
* [[1954]] - [[James Hilton]], shkrimtar britanezbritanik
* [[1968]] - [[John Steinbeck]], shkrimtar amerikan, Nobelist [[1962]]
* [[1982]] - [[Arthur Rubinstein]], pianist polako-amerikan
* [[1994]] - [[Dean Rusk]],minister i punëve të jashtme të SHBA-ve [[1961]]–[[1969]]
* [[1996]] - [[Carl Sagan]], shkrimtar dhe aastronomastronom amerikan
 
== Festa dhe përvjetorepërvjetorë ==
 
[[Kategoria:Dhjetor]]