Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

40 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: jv:Đeravica; cosmetic changes)
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në [[Alpet Shqiptare]] (Bjeshket e Nemuna), edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e dytë pas majës së malit Korab i cili gjendet në Alpet Shqiptare dhe ka lartësinë 2764 metra, [[Maja e Korabit|Mali i Korabit]] 41º48'N-20º30'E).
[[File:Gjeravica_Kosovo.jpg|thumb|left]]
 
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Maja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
153

edits