Ndryshimi mes inspektimeve të "David Guetta"

v
Bot: repairing outdated link allmusic.com
v (roboti shtoj: simple:David Guetta)
v (Bot: repairing outdated link allmusic.com)
}}
 
'''David Guetta''' ({{IPA-fr|david ɡɛˈta}}; lindi më 7 nëntor, 1967)<ref name="allmusic">{{cite web|url=http://www.allmusic.com/cgartist/amg.dll?p=amg&sql=11:0bftxqq0ldke~T1david-guetta-p572357|title=David Guetta: Biography|last=Jeffries|first=David|publisher=allmusic|year=2008|accessdate=25 korrik 2010}}</ref> është një prodhues i muzikës ''house'' dhe DJ [[francez]]. Fillimisht një DJ në klubet e natës gjatë viteve 1980 dhe 1990, ai bashkë-themelues i Gum Productions dhe lëshoi albumin e tij të parë, ''[[Just a Little More Love]]'', ë vitin 2001. Më vonë, ai lëshoi ''[[Guetta Blaster]]'' (2004) dhe ''[[Pop Life (David Guetta album)|Pop Life]]'' (2007). Albumet e tij të vitit 2009 ''[[One Love (David Guetta album)|One Love]]'' përfshirë edhe këngën hit "[[When Love Takes Over]]" (bashkë me [[Kelly Rowland]]), "[[Gettin' Over You]]" (bashkë me [[Chris Willis]], [[Fergie (singer)|Fergie]] & [[LMFAO (group)|LMFAO]]) dhe "[[Sexy Bitch]]" (bashkë me [[Akon]]), ky i fundit duke u bërë pjesë e top 5 në [[SHBA]] dhe të tre kanë arritur në vendin #1 në [[Britania e Madhe|Britani të Madhe]]. Ai ka punuar me një shumëllojshmëri të muzikës pop dhe hip-hop përfshirë këtu artistët [[Akon]], [[Chris Willis]], [[Kelly Rowland]], [[Lil' Wayne]], [[Kelis]], [[Madonna (artiste)|Madonna]], [[Kid Cudi]], [[Estelle (muzikante)|Estelle]], [[Fergie (këngëtare)|Fergie]], [[Amy Palmer]], [[K'naan]], [[will.i.am]], [[LMFAO (grup)|LMFAO]], [[Dane Bowers]], [[Flo Rida]] dhe [[Shakira]].
 
==Jeta personale==