Ndryshimi mes inspektimeve të "Whitesnake"

16 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
Bot: repairing outdated link allmusic.com
v (roboti shtoj: simple:Whitesnake)
v (Bot: repairing outdated link allmusic.com)
 
==Historia==
David Coverdale i themeloi Whitesnake në vitin 1978<ref>[http://www.allmusic.com/cgartist/amg.dll?p=amg&sql=11:wifqxqr5ldfe~T1whitesnake-p5819 Whitesnake]at[[Allmusic]]</ref> në [[Jorkshajërin Verior]], [[Angli]]. Bërthama e grupit ishin po ata që kishin bashkëpunuar me të si ''The White Snake Band'' në turneun e albumit [[White Snake (album)|White Snake]] dhe këtë emër e mbajtën edhe më pas, duke u deklaruar zyrtarisht si “Whitesnake”. Fillimisht ata dolën në turne me Coverdale, si grupi që e mbështeste në të dy albumet që ai kishte nxjerrë si solist [[White Snake (David Coverdale album)|White Snake]] dhe [[Northwinds]], në periudhën mes daljes nga Deep Purple dhe themelimit të Whitesnake. Gjatë viteve të hershme të grupit, muzika që bënin ishte kryesisht [[blues rock]] (edhe pse Coverdale e ka përshkruar muzikën fillestare të Whitesnake si "[[R&B]] progresive") <ref name="KNAC">[http://www.knac.com/article.asp?ArticleID=4415 KNAC David Coverdale] Interview at KNAC</ref>. Në këtë kohë grupi përbëhej nga [[David Coverdale]], [[Bernie Marsden]], [[Micky Moody]], [[Neil Murray]], bateristin [[David Dowle|David "Duck" Dowle]] dhe në tastierë Brian Johnstone. Johnstone shumë shpejt u zëvendësua nga [[Procol harum|Procol Harum]], tastieristi dhe organisti [[Pete Solley]]. Por për shkak të angazhimeve të mëparshme që kishte Solley me [[Record producer|producing]] u zëvendësua me ish-tastieristin e [[Deep Purple]], [[Jon Lord]], gjatë punës për të regjistruar albumin e parë si grup.
 
== 1978-1980 ==