Dallime mes rishikimeve të "Ishujt Solomon"

v
roboti shtoj: ne:सोलोमन द्धीप; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ne:सोलोमन द्धीप; cosmetic changes)
{{KUTIAIshujt Solomon}}
 
'''Ishujt Solomon''' shtrihet në Jug të [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Paqësor]] dhe në Lindje të Papua Guinesë së Re. Përbëhet mbi 990 ishuj. Sipërfaqja totale e këtyre ishujve është 28.000 km2.Ishujt Solomon është anëtarë e [[Komonvelti|Komonveltit]]t.
[[Alvaro De Mendana]] ka zbuluar Ishujt Solomon në vitin 1568, dhe ka emërtuar '''Ishujt Solomon'''.Në vitin 1976 fitoi pavarsinë dhe Mbretëresha Elizabeta II u zgjodh si kryetare e shtetit.
 
[[nah:Salomón Tlālhuāctli]]
[[nds:Salomonen]]
[[ne:सोलोमन द्धीप]]
[[nl:Salomonseilanden]]
[[nn:Salomonøyane]]