Ndryshimi mes inspektimeve të "Guajana"

59 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Guyana population density.png|thumb|right|180px|Dendësia]]
[[Skeda:Population Guyana.PNG|thumb|left|320px|Rritja e popullsisë]]
{{Kryesor|Popullsia e Guajanës}}
<br />
 
Popullsia e Guajanës është rreth 770.000, të cilat 90% jetojnë afër bregdetit (10% të sipërfaqes e Guajanës) edhe në lindje e lumit [[Essequibo]]. Popullsia e tashme e Guajanës është racialisht dhe etnikisht e përzuar, shumësia e tyre kanë ardhë si puntorë nga [[Irlanda]], [[Holanda]], [[Portugalia]] edhe [[Gjermania]] ose kanë ardhë si skllavë [[Afrika]], [[India]], [[Kina]] edhe [[Australia]].
----
[[Skeda:School in Georgetown.jpg|thumb|194px|Shkollë në kryeqytetin, [[Georgetown]]]]
{{Kryesor|Edukata e Guajanës}}
Edukata në Guajana ishte deri një farë kohe një nga edukatat më të mirët në [[Karaibet]], por u keqësuar në vitet [[1980]] sepse shumë mesuës kanë emigruar.