Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

2.408 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Përcjellim te Meteorët)
 
#REDIRECT[[Meteorët]]
[[Figura:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==
Meteorët mund të shikohen pothuajse gjithë vitin por në kohë të caktuara të vitit ky aktivitet është më i madh dhe quhet [[Shi meteorik]]. Kjo zakonisht ndodh kur toka kalon në orbitën e Kometës. Toka ndjek të njëjtën rruge rreth diellit çdo vit kështu që gjithmonë kalon mbi gjurmët e kometës në të njëjtën pike të orbitës kështu që në mund të shikojmë shiun meteorik në të njëjtën kohë të vitit. Çdo meteor në shi mendohet se vjen nga e njëjta pike e qiellit që njihet me emrin '[[Radiant]]'. Çdo shi meteorik është emëruar në baze të konstelacionit ku mendohet se ndodhet radianti. Kështu për shembull [[Gemindis]] mendohet se rrjedh nga konstilacioni [[Gemini]] dhe [[Leonids]] mendohet se vjen nga [[Leo]].
 
[[category:astronomi]]
 
[[ast:Meteoritu]]
[[bat-smg:Metėorits]]
[[be:Метэарыт]]
[[bg:Метеорит]]
[[bs:Meteorit]]
[[ca:Meteorit]]
[[cs:Meteorit]]
[[de:Meteorit]]
[[el:Μετεωρίτης]]
[[en:Meteorite]]
[[eo:Meteorŝtono]]
[[es:Meteorito]]
[[et:Meteoriit]]
[[eu:Meteorito]]
[[fa:شهاب‌سنگ]]
[[fi:Meteoriitti]]
[[fr:Météorite]]
[[gl:Meteorito]]
[[he:מטאוריט]]
[[hr:Meteorit]]
[[ht:Meteyorit]]
[[hu:Meteorit]]
[[id:Meteorit]]
[[io:Aerolito]]
[[is:Loftsteinn]]
[[it:Meteorite]]
[[ja:隕石]]
[[kaa:Meteorit]]
[[ko:운석]]
[[la:Meteorites]]
[[lb:Meteorit]]
[[lt:Meteoritas]]
[[lv:Meteorīts]]
[[ms:Meteorit]]
[[nah:Cītlalmītl]]
[[nl:Meteoriet]]
[[nn:Meteoritt]]
[[no:Meteoritt]]
[[oc:Meteorit]]
[[pl:Meteoryt]]
[[pt:Meteorito]]
[[qu:Pachakawri rumi]]
[[ro:Meteorit]]
[[ru:Метеорит]]
[[sh:Meteorit]]
[[sk:Meteorit]]
[[sl:Meteorit]]
[[sr:Метеорит]]
[[sv:Meteorit]]
[[ta:விண்வீழ்கல்]]
[[th:อุกกาบาต]]
[[uk:Метеорит]]
[[vi:Vẫn thạch]]
[[zh:隕石]]