Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

23 bytes added ,  10 vjet më parë
 
== Kultivimi dhe perdorimi ==
{{Pp}}
 
{{Gjuha shqipe}}
 
Fruta Plum shijet e ëmbël dhe / ose i athët; lëkurës mund të jetë veçanërisht i mprehtë. Është interesant dhe mund të hahet të freskëta ose të përdoren në bllokim-marrje apo recetave të tjera. Lëng Plum mund të jetë thartuar në verë kumbull, kur të distiluar, kjo prodhon një brendi të njohur në Evropën Lindore si Slivovitz, Rakia, Tzuica ose Palinka. Kumbulla thata janë të njohur edhe thjesht si prunes, sikur 'trap' signified thjesht një kumbull të thata - megjithatë, prunes janë një lloj i veçantë kumbull, dhe mund të kenë predated frytet e dimë më shumë se zakonisht si kumbulla. [Redakto] Prunes janë gjithashtu antioksidantë ëmbël dhe me lëng dhe përmbajnë disa. Kumbulla dhe prunes janë të njohur për efektin e tyre laksativ. Ky efekt është atribuar të komponimeve të ndryshme të pranishëm në frutat, të tilla si fibër diete, sorbitol, [2] dhe isatin. [3] Prunes dhe pres lëng janë përdorur shpesh për të ndihmuar në rregullimin e funksionimit të sistemit ndihmon tretjen e ushqimit.