Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

59 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Pas luftërave në Ballkanin lindor kundër bizantinëve dhe sllavëve të krishterë, Çamëria, më [[1449]], bie nën sundimin e [[Osmanët|osmanëve]]. Nën sundimin osman formohet njësia administrative me qendër në Janinë, e njohur në histori si një ndër katër vilajetet shqiptare. Gjatë kësaj kohe në pushtet vjen [[Ali Pashë Tepelena]], që në histori është i njohur për tentimin e tij të organizimit të popullit të kësaj ane në një shtet shqiptar.<ref>[http://books.google.com/books?id=yMkRAAAAYAAJ&pg=PA379&dq=epirus+albanians+date:1860-1870&lr=lang_en&as_brr=0&as_pt=ALLTYPES&hl=en The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art]</ref>
 
==Referenca Paria Çame ==
* [[Pirro]]
* [[Ali Pashë Tepelena]]
 
== Referenca ==
*Konrad Clewing: ''Çamen.'' In: ''Lexikon zur Geschichte Südosteuropas.'' hrsg. v. Edgar Hösch u.&nbsp;a. Wien & Köln 2004. S. 162.
*Doris Stockmann, Wilfried Fiedler, Erich Stockmann: ''Albanische Volksmusik, Band 1: Gesänge der Çamen." Berlin: Akademie-Verlag, 1965. 302 Seiten.