Ndryshimi mes inspektimeve të "Peruja"

22 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: my:ပီရူးနိုင်ငံ; cosmetic changes
v (roboti shtoj: my:ပီရူးနိုင်ငံ; cosmetic changes)
{{KUTIAPeru}}
 
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori|Ekuadorin]]n dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili|Brazilin]]n, në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[Kili|Kilin]]n, dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
 
 
[[ms:Peru]]
[[mwl:Peru]]
[[my:ပီရူးနိုင်ငံ]]
[[na:Peru]]
[[nah:Peru]]