Dallime mes rishikimeve të "Joseph Luis Lagrange"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: da:Joseph Louis Lagrange)
No edit summary
[[Skeda:Langrange portrait.jpg|200px|thumb]]'''Joseph Louis Lagrange''' (lexo Zhoze Lui Lagranzh), lindi si Ludvik Lagrangia (Lodovico Lagrangia) më [[25 janar]] [[1736]] në Torino dhe vdiq më [[10 prill]] [[1813]] në Paris. Ishte matematikan dhe astronom francez që jetoi shumicenshumicën e jetës së tij në France. Lagranzhi bëri disa nga kontributet më të thella në fushenfushën e [[Analiza matematike|analizesanalizës matematike]], në [[Teoria e numrave|teorineteorinë e numrave]] si dhe në fushenfushën e [[Mekanika|Mekanikes]] Klasike dhe Mekanikes Qiellore. Me rekomandimin e Ojlerit dhe [[D'Alembertit]], në 1766 Lagranzhi u bë suksesori i Ojlerit si drejtor në degën e matematikes në [[AkademineAkademinë Prusiane]] të shkencave në Berlin. Aty ai qëndroi për mbi 20 vjet duke prodhuar një numër të madh veprash dhe duke fituar një numër të madh cmimeshçmimesh nga Akademia Franceze e Shkencave. Traktati i Lagranzhit në Mekaniken Klasike (''Mécanique Analytique'', 4. ed., 2 vols. Paris: Gauthier-Villars et fils, 1888-89), i shkruajtur në [[Berlini|Berlin]] u publikua për herë të parë në 1788. Ky traktat përbën një nga pergjithesimetpërgjithësimet me të thella të mekanikes klasike që nga koha e Njutonit. [[Metoda e Lagranzhit]] formoi bazat për zhvillimin e [[Fizika matematike|fizikës matematike]] në [[Shekulli XIX|shekullin e nëntembedhjetënëntëmbëdhjetë]].
 
I lindur Ludvik Lagrangia në Torino nga prinderprindër Italiane, Lagranzhi kishte paraardhesparaardhës franceze nga ana e babait. In Më [[1787]] ai u bë një antaranëtar i AkademiseAkademisë se Shkencave dhe qëndroi aty derinderrin në fund të jetës se tij. Lagranzhi konsiderohet shkencetarshkencëtar frëng. Lagranzhi mbijetoi Revolucionin francez dhe u bë professorprofesor në Shkollën Politeknike (École Polytechnique) që nga hapja e saj më [[1794]]. [[Napoleon Bonaparte|Napoleoni]] i dha Lagranzhit titullin e Legjionit të nderit dhe e bëri ateatë Kont të MbreteriseMbretërisë[[1808]]. Ai është varosurvarrosur në Panteonin e [[Parisi]]t.
 
== Shih edhe ==