Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

41 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: {{Infobox aktor | emri = Vivien Leigh |foto = 250px | titulli = Olivia de Havilland, 1940. | emri i vërtetë = Vivian Mary Hartley | ditëlindja...)
 
No edit summary
| webfaqja =
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[IndijaIndi]], [[5nëntor5 nëntor]] [[1913]] - [[LondonLondër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve p ër role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[SHBA Jugore|Jugut amerikan]], Scarlett O'Hara në ''[[Iku bashkë me erën (1939)] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji I quajtur dëshirë (1951)]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier| Laurensë Olivierin], I cili bëri regjinë e disa shfqjeve të saja. Gjatë karierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw| Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të përsonazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë Ofelia, [[Kleopatra]], Zhyljeta dhe Lady Macbeth.
 
==Filmografia==
== Lidhje të jashtme ==
* {{imdb emri|id=0000046|emri=Vivien Leigh}}
* {{ibdb ime|id=49426|ime=Vivien Leigh}}
* [http://nla.gov.au/nla.pic-an11334994 Australian National Library, fotografije s australske turneje]
* [http://www.bris.ac.uk/theatrecollection/ University of Bristol Theatre Collection], University of Bristol