Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

24 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: hr:Vivien Leigh ndryshoj: zh:费雯·丽; cosmetic changes
v (roboti shtoj: hr:Vivien Leigh ndryshoj: zh:费雯·丽; cosmetic changes)
| gjatësia =
| pseudonimi =
| bashkëshort = Herbert Leigh Holman (1932-1940) <br /> [[Laurence Olivier]] (1940-1960)
| nacionaliteti = angleze
| webfaqja =
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[Indi]], [[5 nëntor]] [[1913]] - [[Londër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve p ër role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[SHBA Jugore|Jugut amerikan]], Scarlett O'Hara në ''[[Gone with the Wind (film)|Iku bashkë me erën (1939)]] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji i quajtur dëshirë]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier| Laurensë Olivierin]], I cili bëri regjinë e disa shfqjeve të saja. Gjatë karierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw| Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të përsonazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë Ofelia, [[Kleopatra]], Zhyljeta dhe Lady Macbeth.
 
== Filmografia ==
 
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin: 1em 1em 1em 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 90%;"
| [[1939]]. || ''[[Iku bashkë me erën]]'' || [[Scarlett O'Hara]] || [[Victor Fleming]]
|-
|rowspan="2" | [[1940]]. <br /> || ''21 ditë'' || Wanda || Basil Dean
|-
| ''[[Ura Waterloo]]'' || Myra || [[Mervyn LeRoy]]
* [http://www.bris.ac.uk/theatrecollection/ University of Bristol Theatre Collection], University of Bristol
* [http://www.vivienonline.com Vivien Online]
 
 
[[Kategoria:Aktorë anglezë]]
[[fr:Vivien Leigh]]
[[he:ויוויאן לי]]
[[hr:Vivien Leigh]]
[[hu:Vivien Leigh]]
[[id:Vivien Leigh]]
[[uk:Вів'єн Лі]]
[[vi:Vivien Leigh]]
[[zh:费雯·丽]]