Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

1.047 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: hr:Vivien Leigh ndryshoj: zh:费雯·丽; cosmetic changes)
No edit summary
}}
'''Vivien Leigh''' (Darjeeling, [[Indi]], [[5 nëntor]] [[1913]] - [[Londër]], [[8 korrik]] [[1967]]), aktore [[angleze]] e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy [[Oscar]]ëve p ër role të përfaqësuara nga shtresa e lartë nga [[SHBA Jugore|Jugut amerikan]], Scarlett O'Hara në ''[[Gone with the Wind (film)|Iku bashkë me erën (1939)]] dhe Blanche DuBois në [[Tramvaji i quajtur dëshirë]]. Ishte edhe aktore e suksesshme e teatrit, a shpeshherë aktroi me bashkëshortin e vett, [[Laurence Olivier|Laurensë Olivierin]], I cili bëri regjinë e disa shfqjeve të saja. Gjatë karierës së vetë tridhjetëvjeçare, muar pjesë me rolet në komeditë e Noela Cowardit dhe [[George Bernard Shaw|Gjorgj Bernard Shout]] deri tea to klasike, të përsonazheve [[William Shakespeare|shekspiriane]] si që janë Ofelia, [[Kleopatra]], Zhyljeta dhe Lady Macbeth.
Leigh në produkcion të Olivierit, në teatrin londinez Old Vic, aktroi Ofelinë e ''[[Hamleti]]t'', ndërsa Oliviei më vonë e kishte vërejt ndryshimin e disponimit të saj, para se ajo të dilte në skenë. Pa asnjë provokim, fillon të buçiste në te, e pastaj e heshtur vazhdonte me nguti të zbrazur. Aktronte pa ndonjë vështirësi, ndërsa të nesërmen u kthente në rutinë. Ishte hera e parë që Olivier, që dëshmoi për sjelljet e saj nga ana e saj. Filluan të jetojnë së bashku; Holman dhe gruaja e Olivierit, aktorja Jill Esmond, refuzuan tu japin shkurorëzim bashkëshortëve të tyre.
 
Leigh në filmin ''A Yank at Oxford'' më ([[1938]]), ishte bashkë me Robert Taylorin, Lionel Barrymoren dhe Maureen O'Sullivanin, në filmin e saj të parë i cili tërhoqi vëmendjen, edhe në [[SHBA]]. Gjatë reproduksionit fitoi reputacion të lartë, por edhe njerëz të papërshtatshëm, kur Kordës i thotë agjenti i saj që kontratatën nuk do ta vazhdojë nëse akoma do të sillet ashtu.
 
== Fama ndërkombëtare ==
 
== Filmografia ==