Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

744 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
== Fama ndërkombëtare ==
Olivieri mundua të depërtoi në botën e jashtme; pas suksesit të tij në Britani, nuk ishte mirë i njohur në Shtetet e Bashkuara, ndërsa tentimet e mëhershme që të prezantohet atje dështuan. Kur ju besua roli kryesor në produkcionin ''Orkanskih visova'' më ([[1939]]) të Samuel Goldwynit, udhëtoi për në [[Hollywood]], duke e lënë Leighin në [[Londër]]. Goldwyn dhe regjisori i filmit , [[William Wyler]], i ofruan Leighut një rol dytësor të Isabelles, por ajo e rrefuzoi, duke thënë se e aktron vetëm Cathyn, rol i cili i ishte ndarë Merle Oberon.
 
[[Skeda:Vivien Leigh si Scarlett OHara në Gone With the Wind trailer.jpg|mini|Leigh në filmin ''[[Iku bashkë me erën (1939)|Iku bashkë me erën]]'' (1939)]]
 
==Martesa dhe projektet e përbashkëta==
==Smundja në rritje==