Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

33 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Fama ndërkombëtare ==
[[SkedaFile:Vivien Leigh sias Scarlett OHara in Gone With the Wind trailer.jpg|minithumb|Leigh në filmin ''[[IkuGone bashkëwith methe erën (1939)|Iku bashkë me erën]]Wind'' (1939)]]
 
Olivieri mundua të depërtoi në botën e jashtme; pas suksesit të tij në Britani, nuk ishte mirë i njohur në Shtetet e Bashkuara, ndërsa tentimet e mëhershme që të prezantohet atje dështuan. Kur ju besua roli kryesor në produkcionin ''Orkanskih visova'' më ([[1939]]) të Samuel Goldwynit, udhëtoi për në [[Hollywood]], duke e lënë Leighin në [[Londër]]. Goldwyn dhe regjisori i filmit , [[William Wyler]], i ofruan Leighut një rol dytësor të Isabelles, por ajo e rrefuzoi, duke thënë se e aktron vetëm Cathyn, rol i cili i ishte ndarë Merle Oberon.
 
 
[[Skeda:Vivien Leigh si Scarlett OHara në Gone With the Wind trailer.jpg|mini|Leigh në filmin ''[[Iku bashkë me erën (1939)|Iku bashkë me erën]]'' (1939)]]
 
==Martesa dhe projektet e përbashkëta==