Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
[[File:Vivien Leigh as Scarlett OHara in Gone With the Wind trailer.jpg|thumb|Leigh në filmin ''Gone with the Wind'' (1939)]]
 
Olivieri mundua të depërtoi në botën e jashtme; pas suksesit të tij në Britani, nuk ishte mirë i njohur në Shtetet e Bashkuara, ndërsa tentimet e mëhershme që të prezantohet atje dështuan. Kur ju besua roli kryesor në produkcionin ''OrkanskihWutherung visovaheights'' më ([[1939]]) të Samuel Goldwynit, udhëtoi për në [[Hollywood]], duke e lënë Leighin në [[Londër]]. Goldwyn dhe regjisori i filmit , [[William Wyler]], i ofruan Leighut një rol dytësor të Isabelles, por ajo e rrefuzoi, duke thënë se e aktron vetëm Cathyn, rol i cili i ishte ndarë Merle Oberon.